Restorers Architectural Reece Urethane Corbel
Decorative urethane corbel will add a beautiful accent to shelves, mantels, cabinets, entryways and more. With these corbels, you are only limited by your imagination. The stylish Reese 7 7/8-inch Urethane Corbel is designed for decorative applications and is made of a strong, lightweight polyurethane that resembles the sharp detail of wood, but will not split, crack, or rot and is weather resistant. The scroll-shaped corbel comes to you factory primed and ready for your paint, faux finish, gel stain, marbleizing and more.
- Can support up to 20 lbs with proper installation
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 7 7/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 3 1/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like